LÁTNIVALÓK
LÁTNIVALÓK
KÖRNYÉKBELI NYÁRI PROGRAMOK - 2017
SZEKSZÁRD AGORA 2017 NYÁRI PROGRAMFÜZET
KÖZLEKEDÉS
Szekszárdi helyijáratok
Gábriel TAXI
LÁTNIVALÓK
GEMENCI ERDŐ - GPS: 46.206811, 18.814420
A Szekszárdi Borvidék bővelkedik látnivalókban, gondoljunk csak a Gemenci Erdő vadregényes túraútvonalaira vagy azokra a természeti csodákra, amelyek feledhetetlen élményt nyújtanak egy életre, például a szarvasbőgési időszak...
SÖTÉTVÖLGY - GPS: 46.349800, 18.639904
SZÁLKA - A SZEKSZÁRDI DOMBVIDÉK DÉLI RÉSZÉN
TOLNA MEGYEI BICIKLIS TÉRKÉP - LETÖLTHETŐ
Babits Mihály Emlékház
Babits Mihály szülőháza, - vagy ahogyan a szekszárdiak nevezték - a Kelemen-ház 1780 körül épült, copf stílusban; ma is eredeti állapotában áll. A költő nagyapja, Kelemen József 1852-ben, szekszárdi letelepedésekor vásárolta meg. Az épületben 1967-ben nyílott az első kiállítás. 1983-ra - a költő születésének 100. évfordulójára - pedig szülőháza teljes egészében múzeummá vált a költő relikviáiból berendezett kiállítással.
Állandó kiállítások:
- A költő emléktárgyai szülőházában, családjának egykori otthonában.
- Dienes Valéria Emlékszoba
A nagyhírű, I. Béla alapította szekszárdi apátság ugyan szerencsésen átvészelte a hódoltságot, de az 1794-es tűzvészt követően lebontották. Még néhány évig temetkeztek a romjai közé, aztán maradványait az új templomhoz felhasználva végleg az enyészetté vált. A középkori krónikák szerint a Szent Megváltó tiszteletére alapított apátság lett 1063-ban I. Béla nyughelye is, bár halálakor az apátság nem volt még felszentelve. Sokáig csak az a vállkő, meg az a három oszlopfejezet hirdette az apátság egykori szépségét, amiket az Augusz család egykori kertjéből vittek át az akkoriban alapított megyei múzeumba. Felmérésekből a templom XVIII. századi alaprajza volt ismert.
Bencés apátság romjai Szekszárd - Szekszárd templom
A templom alapfalait a megyeháza udvarán 1960-ban találták meg, majd 1968 és 1972 közt került sor a részletes feltárásra, Kozák Károly vezetésével. A feltárás tisztázta a templom építéstörténetét is, és apróbb faragott kőleletekkel kétségtelenné tette a már ismert kőfaragványok szekszárdi eredetét. Ezt követően a romokat konzerválták. Nem kerülhetett sor a középkori apátsági épületek megkutatására, mivel feltételezhetően helyükön épült fel a barokk korban, majd a XIX. sz. elején a megyeháza, bár elképzelhető, hogy az udvar déli részén is rejtőznek alapfalai.
KIKAPCSOLÓDÁS
A Kávé Háza - Az Év Kávéháza Magyarországon
2011-ben és 2012-ben
Szekszárdi fürdő - Családbarát Élménystrand